ER1537-68JP
DigiKey Part Number
ER1537-68JP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1537-68JP
Description
FIXED IND 68UH 156MA 3.3 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Molded Inductor 156 mA 3.3Ohm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1537-68JP Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.3Ohm Max
Series
Q @ Freq
55 @ 2.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
11MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)