Image for ER1025-04JP is not available
ER1025-04JP
DigiKey Part Number
ER1025-04JP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER1025-04JP
Description
FIXED IND 220NH 1.025A 140 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 nH Unshielded Molded Inductor 1.025 A 140mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ER1025-04JP Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
140mOhm Max
Series
Q @ Freq
33 @ 25MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
510MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)