DC780R-822L
DigiKey Part Number
DN7854-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC780R-822L
Description
FIXED IND 8.2UH 11.4A 7 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.4 A 7mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DC780R-822L Models
Category
Current - Saturation (Isat)
38A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.772" Dia (19.60mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.831" (21.10mm)