DC780R-273K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
27 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.5 A 26mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
DC780R-273K
DigiKey Part Number
DC780R-273K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC780R-273K
Description
FIXED IND 27UH 5.5A 26 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DC780R-273K Models
Category
Current - Saturation (Isat)
21A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.772" Dia (19.60mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.831" (21.10mm)