Image for 160R-332JS is not available
160R-332JS
DigiKey Part Number
160R-332JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160R-332JS
Description
FIXED IND 3.3UH 310MA 1.3 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Inductor 310 mA 1.3Ohm Max 2-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
1.3Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
76MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.080" (2.03mm)