Image for 160R-182JS is not available
160R-182JS
DigiKey Part Number
160R-182JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160R-182JS
Description
FIXED IND 1.8UH 410MA 760 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Inductor 410 mA 760mOhm Max 2-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
760mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
36 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.080" (2.03mm)