Image for 160-563JS is not available
160-563JS
DigiKey Part Number
160-563JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160-563JS
Description
FIXED IND 56UH 120MA 8.9 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Unshielded Inductor 120 mA 8.9Ohm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
8.9Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.080" (2.03mm)