Image for 160-180JS is not available
160-180JS
DigiKey Part Number
160-180JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
160-180JS
Description
FIXED IND 18NH 1.395A 65 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 nH Unshielded Inductor 1.395 A 65mOhm Max 2-SMD
Category
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
48 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
900MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
150 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.080" (2.03mm)