Image for 103R-183JS is not available
103R-183JS
DigiKey Part Number
103R-183JS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103R-183JS
Description
FIXED IND 18UH 130MA 5.8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Unshielded Inductor 130 mA 5.8Ohm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
5.8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
25 @ 2.5MHz
Series
Frequency - Self Resonant
28MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.91mm)