103-561JS
DigiKey Part Number
103-561JS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103-561JS
Description
FIXED IND 560NH 590MA 278 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 nH Unshielded Inductor 590 mA 278mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
278mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
22 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
195MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.91mm)