103-560JS
DigiKey Part Number
103-560JS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
103-560JS
Description
FIXED IND 56NH 760MA 170 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 nH Unshielded Inductor 760 mA 170mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Category
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
39 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.11GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.100" L x 0.100" W (2.54mm x 2.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.91mm)