BLT314-3.5-V
DigiKey Part Number
5245-BLT314-3.5-V-ND
Manufacturer
euro-block
Manufacturer Product Number
BLT314-3.5-V
Description
TERM BLK 4POS TOP ENTRY 3.5MM PC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
Category
Wire Gauge
18-24 AWG
Manufacturer
euro-block
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
4
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.138" (3.50mm)
Clamp Material - Plating
Phosphor Bronze - Nickel Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
10 A
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Voltage
250 V