AMSROL-783.3NZ
DigiKey Part Number
2721-AMSROL-783.3NZ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMSROL-783.3NZ
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
1.65 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
4-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.53" L x 0.49" W x 0.14" H (13.5mm x 12.5mm x 3.5mm)