AMSR1-783.3Z
DigiKey Part Number
5245-AMSR1-783.3Z-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMSR1-783.3Z
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3.3W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 4.75V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
3.3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.75V
Size / Dimension
0.46" L x 0.29" W x 0.40" H (11.7mm x 7.5mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
18V