AMESP150-12S277NZ-P
DigiKey Part Number
5245-AMESP150-12S277NZ-P-ND
Manufacturer Product Number
AMESP150-12S277NZ-P
Description
AC/DC CNVRTR 10.2 - 13.8V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 10.2 ~ 13.8V 90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
7.05" L x 3.90" W x 1.18" H (179.0mm x 99.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC, 127 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
10.2 ~ 13.8V
Standard Number
Current - Output 1
12.5 A