AMES50-12S277NZ
DigiKey Part Number
5245-AMES50-12S277NZ-ND
Manufacturer Product Number
AMES50-12S277NZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
3.90" L x 3.23" W x 1.18" H (99.0mm x 82.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
4.2 A