AMES25-12S277NZ
DigiKey Part Number
5245-AMES25-12S277NZ-ND
Manufacturer Product Number
AMES25-12S277NZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Size / Dimension
3.15" L x 2.16" W x 0.98" H (80.0mm x 54.9mm x 24.9mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
cURus
Current - Output 1
2.1 A