AMES100-36S277NZ-Q
DigiKey Part Number
2721-AMES100-36S277NZ-Q-ND
Manufacturer Product Number
AMES100-36S277NZ-Q
Description
AC/DC CONVERTER 36V 101W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC Input
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
89.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output
Type
Enclosed, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Size / Dimension
5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Approval Agency
CB, CE, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
2.8 A