AMER60E-55110ZX12
DigiKey Part Number
5245-AMER60E-55110ZX12-ND
Manufacturer Product Number
AMER60E-55110ZX12
Description
3W DC/DC Converter
Customer Reference
Detailed Description
1.1A 5 ~ 55V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, SCP, OVP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP67
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Type
Constant Current
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
7.44" L x 1.91" W x 1.32" H (189.0mm x 48.5mm x 33.5mm)
Voltage - Input (Min)
90V
Standard Number
60950-1; UL 8750
Voltage - Input (Max)
305V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
5 ~ 55V
Weight
1.124 lb (510.00 g)
Current - Output (Max)
1.1A