Image for AMER150-50300AZ is not available
AMER150-50300AZ
DigiKey Part Number
5245-AMER150-50300AZ-ND
Manufacturer Product Number
AMER150-50300AZ
Description
AC-DC/DC-DC 150 W CONSTANT CURRE
Customer Reference
Detailed Description
3A 36 ~ 50V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
150 W
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Ratings
IP68
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-55°C ~ 75°C
Type
Constant Current, Voltage
Efficiency
89%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Size / Dimension
7.13" L x 2.32" W x 1.38" H (181.0mm x 59.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input (Min)
95VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Input (Max)
305VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
36 ~ 50V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A