AMEOS40-12DMAZ
DigiKey Part Number
2721-AMEOS40-12DMAZ-ND
Manufacturer Product Number
AMEOS40-12DMAZ
Description
AC/DC CONVERTER 12V -12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 2 Output 12V -12V 90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
85%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Universal Input
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.90" L x 2.32" W x 0.98" H (124.5mm x 58.9mm x 24.9mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 2
-12V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
1.66 A
Minimum Load Required
No
Current - Output 2
1.66 A