AMEOF225-12SHAMJZ-F
DigiKey Part Number
5245-AMEOF225-12SHAMJZ-F-ND
Manufacturer Product Number
AMEOF225-12SHAMJZ-F
Description
AC/DC CONVERTER 12V 140W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.1mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
cURus
Current - Output 1
18.75 A