AMEM5-24SY
DigiKey Part Number
2721-AMEM5-24SY-ND
Manufacturer Product Number
AMEM5-24SY
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 200mA 85 ~ 264 VAC Input
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
78%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
5-DIP Module
Size / Dimension
1.03" L x 0.28" W x 0.60" H (26.1mm x 7.2mm x 15.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
200mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W