AMEL45-15SHAGY-ST
DigiKey Part Number
6286-AMEL45-15SHAGY-ST-ND
Manufacturer Product Number
AMEL45-15SHAGY-ST
Description
90 264VAC 15VAC 3A 45W
Customer Reference
Detailed Description
Chassis AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
88.5%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Type
Chassis
Mounting Type
Chassis Mount
Approval Agency
CE, cURus, UKCA, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
3 A