AMEL20-9S277HAVZ-STD-ORANGE
DigiKey Part Number
5245-AMEL20-9S277HAVZ-STD-ORANGE-ND
Manufacturer Product Number
AMEL20-9S277HAVZ-STD-ORANGE
Description
AC/DC CONVERTER 9V 20W
Customer Reference
Detailed Description
DIN Rail Power Supply 1 Output 9V
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
84%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
DC Input Capable, Universal Input
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.47" H (75.9mm x 31.5mm x 37.3mm)
Voltage - Output 1
9V
Approval Agency
cURus
Power (Watts)
20W