AMED60W-48SGY
DigiKey Part Number
2721-AMED60W-48SGY-ND
Manufacturer Product Number
AMED60W-48SGY
Description
AC/DC DIN RAIL SUPLAY 12V 60W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 1.25A
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
4.7 kV
Packaging
Case
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
90.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable
AC Voltage - Input
183 ~ 550 VAC (2 Phase)
Size / Dimension
1.26" L x 3.96" W x 4.92" H (32.0mm x 105.5mm x 125.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
254V
Approval Agency
CE, cULus, EN, UKCA, UL
DC Voltage - Input (Max)
780V
Standard Number
61010-1; 61010-2-201; 62368-1
Voltage - Output 1
48V