AMED30-12SNZ
DigiKey Part Number
5245-AMED30-12SNZ-ND
Manufacturer Product Number
AMED30-12SNZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 24W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2A
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
aimtec
Current - Output (Max)
2A
Series
Power (Watts)
24W
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Obsolete
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Features
Universal Input
DC Voltage - Input (Min)
120V
Size / Dimension
2.28" L x 1.38" W x 3.65" H (58.0mm x 35.0mm x 92.7mm)
DC Voltage - Input (Max)
370V