AMED240B-15SGY
DigiKey Part Number
2721-AMED240B-15SGY-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMED240B-15SGY
Description
90 264VAC 15VAC 16A 240W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 16A
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
aimtec
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Input Type
AC
Features
Adjustable Output
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.16 " L x 1.59" W x 4.87" H (130.95mm x 40.33mm x 123.8mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
16A