AMED10-5SGY
DigiKey Part Number
5245-AMED10-5SGY-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMED10-5SGY
Description
10W 5V AC/DC DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DIN Rail Power Supply 1 Output 5V 5V
Category
Voltage - Isolation
3000 V
Manufacturer
aimtec
Applications
Industrial
Series
Efficiency
77%
Packaging
Case
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.69" L x 2.28" W x 3.54" H (17.5mm x 57.9mm x 89.9mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus, EN, UKCA, UL
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
62368-1; UL 508
Voltage - Output 2
5V
Minimum Load Required
Yes
Power (Watts)
10W