AMA65DR5L-120054Y
DigiKey Part Number
2721-AMA65DR5L-120054Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA65DR5L-120054Y
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
Customer Reference
Detailed Description
12V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.70" L x 2.07" W x 1.28" H (119.5mm x 52.5mm x 32.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, FCC, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
5.4A
Weight
0.661 lb (300.00 g)
Power (Watts)
65 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
210mW (Max)