AMA42DM2-120350MGY
DigiKey Part Number
2721-AMA42DM2-120350MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DM2-120350MGY
Description
85 264VAC 12VAC 3.5A 42W
Customer Reference
Detailed Description
42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Polarization
Positive Center
Series
Efficiency
88.30%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Cord
Size / Dimension
4.10" L x 1.81" W x 1.22" H (104.0mm x 46.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Current - Output (Max)
3.5A
Standard Number
Power (Watts)
42 W