AMA42DM1-150280MGY
DigiKey Part Number
2721-AMA42DM1-150280MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DM1-150280MGY
Description
85 264VAC 15VAC 2.8A 42W
Customer Reference
Detailed Description
42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Polarization
Positive Center
Series
Efficiency
88.4%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 0.7mm I.D. x 2.35mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Current - Output (Max)
2.8A
Weight
0.35 lb (160 g)
Power (Watts)
42 W