AMA42DK5-120350MGY
DigiKey Part Number
6286-AMA42DK5-120350MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DK5-120350MGY
Description
85 264VAC 12VAC 3.5A 42W
Customer Reference
Detailed Description
12V 42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug Locking, 2.03mm I.D. x 5.53mm O.D. x 9.52mm
Cord Length
59" (1.50m)
Cord
Size / Dimension
4.10" L x 1.81" W x 1.22" H (104.0mm x 46.0mm x 31.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.5A