AMA42DK3-240175MGY
DigiKey Part Number
6286-AMA42DK3-240175MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DK3-240175MGY
Description
85 264VAC 24VAC 1.75A 42W
Customer Reference
Detailed Description
24V 42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Polarization
Positive Center
Case
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug Locking, 2.03mm I.D. x 5.53mm O.D. x 12.06mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
1.75A