AMA42DC1-150280MGY
DigiKey Part Number
6286-AMA42DC1-150280MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DC1-150280MGY
Description
85 264VAC 15VAC 2.8A 42W
Customer Reference
Detailed Description
15V 42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Polarization
Positive Center
Case
Efficiency
88.4%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 3.4mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
15V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.8A