AMA42DB6-480087MGY
DigiKey Part Number
2721-AMA42DB6-480087MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DB6-480087MGY
Description
85 264VAC 48VAC 0.875A 42W
Customer Reference
Detailed Description
42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Current - Output (Max)
875mA