AMA42DB5-240175MGY
DigiKey Part Number
2721-AMA42DB5-240175MGY-ND
Manufacturer Product Number
AMA42DB5-240175MGY
Description
85 264VAC 24VAC 1.75A 42W
Customer Reference
Detailed Description
24VDC 42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Polarization
Positive Center
Case
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
24VDC
Standard Number
Current - Output (Max)
1.75A