AMA42D3M-150280MGY
DigiKey Part Number
2721-AMA42D3M-150280MGY-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA42D3M-150280MGY
Description
85 264VAC 15VAC 2.8A 42W
Customer Reference
Detailed Description
42 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
Category
Power (Watts)
42 W
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
88.4%
Packaging
Case
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
DIN, 3 Pin
Region Utilized
Europe, North America, United Kingdom
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Current - Output (Max)
2.8A