AM45W-8501515D-NST
DigiKey Part Number
2721-AM45W-8501515D-NST-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM45W-8501515D-NST
Description
DC/DC CONVERTER 2X15V 46W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 2 Output 15V 15V 1.53A, 1.53A 1500V Input
Category
Voltage - Output 2
15V
Manufacturer
aimtec
Current - Output (Max)
1.53A, 1.53A
Series
Power (Watts)
46W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
76%
Voltage - Input (Min)
150V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
1500V
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
2
Size / Dimension
5.69" L x 4.13" W x 1.58" H (144.5mm x 104.9mm x 40.1mm)
Voltage - Output 1
15V