AM3GH-1203SH30LPZ
DigiKey Part Number
6286-AM3GH-1203SH30LPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM3GH-1203SH30LPZ
Description
3W DCDC 4.5~18Vin 3V SIP8
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3V 700mA 4.5V - 18V Input
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
700mA