AM30SBO-4815SNZ
DigiKey Part Number
5245-AM30SBO-4815SNZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM30SBO-4815SNZ
Description
30W DC/DC CONVERTER
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Output 1
Mfr
Current - Output (Max)
2A
Series
Power (Watts)
30 W
Packaging
Case
Applications
Industrial
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
0.90" L x 0.36" W x 1.30" H (22.9mm x 9.1mm x 33.0mm)