AM30EW-4803SLPZ
DigiKey Part Number
6286-AM30EW-4803SLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM30EW-4803SLPZ
Description
18~75VAC 3.3VDC 6A 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 6A 18V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
6-DIP Module
Current - Output (Max)
6A
Approval Agency
CE
Power (Watts)
30 W