AM30EW-2424S-NZ
DigiKey Part Number
2721-AM30EW-2424S-NZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM30EW-2424S-NZ
Description
DC DC CONVERTER 24V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 1.25A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, cULus, cURus
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.25A