AM30EW-2405DLPZ
DigiKey Part Number
2721-AM30EW-2405DLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM30EW-2405DLPZ
Description
9~36VAC 5VDC 3A 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -5V 5V 3A, 3A 9V - 36V Input
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
6-DIP Module
Voltage - Output 2
5V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3A, 3A
Standard Number
Power (Watts)
30 W