AM30E-2412DZ
DigiKey Part Number
5245-AM30E-2412DZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM30E-2412DZ
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -12 ~ 12V -12V 1.25A, 1.25A 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Mfr
Power (Watts)
30 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Number of Outputs
2
Efficiency
91%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)