AM30CW-4812SLPZ
DigiKey Part Number
5245-AM30CW-4812SLPZ-ND
Manufacturer Product Number
AM30CW-4812SLPZ
Description
18 75VDC 12VDC 2.5A 30W
Manufacturer Standard Lead Time
0 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 2.5A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.5A