AM30CW-2415SLPZ
DigiKey Part Number
2721-AM30CW-2415SLPZ-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AM30CW-2415SLPZ
Description
9 36VDC 15VDC 2A 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.47" H (25.4mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2A