AM2LS-1203SH30EZ
DigiKey Part Number
2721-AM2LS-1203SH30EZ-ND
Manufacturer Product Number
AM2LS-1203SH30EZ
Description
DC/DC Converter 3.3V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 600mA 10.8V - 13.2V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
80%
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.50" L x 0.30" W x 0.25" H (12.7mm x 7.6mm x 6.4mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, cURus, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
600mA