AM2LO-0305DH42Z
DigiKey Part Number
5245-AM2LO-0305DH42Z-ND
Manufacturer Product Number
AM2LO-0305DH42Z
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output -5 ~ 5V -5V 200mA, 200mA 2.97V - 3.63V Input
Category
Voltage - Output 2
-5V
Mfr
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Series
Power (Watts)
2 W
Voltage - Isolation
4.2 kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
2.97V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.60" L x 0.44" W x 0.27" H (15.2mm x 11.2mm x 6.9mm)