AM2DS-2405SH60RZ
DigiKey Part Number
5245-AM2DS-2405SH60RZ-ND
Manufacturer Product Number
AM2DS-2405SH60RZ
Description
2W 5V DC/DC CONVERTER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 400mA 21.6V - 26.4V Input
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6000 V
Series
Applications
Industrial
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.76" L x 0.24" W x 0.39" H (19.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Supplier Device Package
7-SIP
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, EN, UKCA
Current - Output (Max)
400mA